Pierwszy przystanek wyznaczały Szpikołosy, miejscowość należąca dawniej do Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Tutaj zatrzymaliśmy sie przy ponad dwuwiekowym kościółkiem, pierwotnie cerkwią grekokatolicką. Piękne drewniane budownictwo sakralne. Również w tej miejscowości zatrzymał nas nietypowy wystrój wsi. To oczywiście krasnale. Wieś przed kilku laty założyła wioskę tematyczną "Cudowny świat krasnali". Stąd bajkowa sceneria Szpikołos. Następna wieś na trasie rajdu to Dziekanów - siedziba Rady Gospodarczej Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.Już na samym wjeździe widnieje popiersie Stanisława Staszica twórcy TRH. Umieszczone na białym krzyżu, jest miejscem gdzie od lat składane są kwiaty podczas Obchodów Staszicowskich.

Ilustracja artykułu - przed wyjazdemNa wstępie dzieci zapoznano z trasą i celem rajdu a także bezpiecznym poruszaniem się podczas jazdy. Pierwszy przystanek wyznaczał park podworski w Stafankowicach, gdzie dzieci zobaczyły buk purpurowy oraz sosnę czarną w największym stanowisku tego gatunku na Zamojszczyźnie.

Copyright © 2017 GOK Hrubieszów z/s w Wołajowicach.