Pierwszy przystanek wyznaczały Szpikołosy, miejscowość należąca dawniej do Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Tutaj zatrzymaliśmy sie przy ponad dwuwiekowym kościółkiem, pierwotnie cerkwią grekokatolicką. Piękne drewniane budownictwo sakralne. Również w tej miejscowości zatrzymał nas nietypowy wystrój wsi. To oczywiście krasnale. Wieś przed kilku laty założyła wioskę tematyczną "Cudowny świat krasnali". Stąd bajkowa sceneria Szpikołos. Następna wieś na trasie rajdu to Dziekanów - siedziba Rady Gospodarczej Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.Już na samym wjeździe widnieje popiersie Stanisława Staszica twórcy TRH. Umieszczone na białym krzyżu, jest miejscem gdzie od lat składane są kwiaty podczas Obchodów Staszicowskich.

Do Bajkowej Krainy Gotanii w Moroczynie wprowadziła nas czarownica Wioski Strachów (bez urazy Pani Ireno). Była fotka z dziećmi, do których dołączył Strach na wróble, Diabeł i Woźnica oraz Pszczółka Maja z Bajkowej Krainy Gotanii przy Wiosce Strachów. A później wspólna zabawa na przemian z konno-traktorową wycieczką wozem cygańskim po Moroczynie. W rolę woźnicy wcielił się sam Sołtys, Pan Roman. Ponadto zwiedziliśmy ruiny zespołu dworsko parkowego należącego do rodu Chrzanowskich, w którym często przebywał Włodzimierz Puchalski, pionier filmów przyrodniczych. Później ponownie Dziekanów. Tym razem droga była "trochę" gorsza ale to przecież rajd, wiec nikt się temu nie dziwił. Tak dojechaliśmy do cmentarza. Tutaj uczestnicy Rajdu zobaczyli kaplicę grobową Grotthusów, gdzie pochowani są m.in. II i III prezes Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Szukanie śladów TRH w Dziekanowie zakończyliśmy na placu przy wiejskiej świetlicy a tak naprawdę na starym cmentarzu, gdzie zachował się grobowiec I prezesa TRH Józefa Grotthusa i jego żony Tekli. Po krótkim posiłku ruszyliśmy na końcowy etap, który prowadził przez Czortowice. W rajdzie uczestniczyło 31uczniów ze Szkół Podstawowych w Moniatyczach i Koble. Rajd - wycieczka edukacyjno rekreacyjna - odbył się 21 czerwca br. a organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach.

Copyright © 2017 GOK Hrubieszów z/s w Wołajowicach.