Uczestnicy biegu wyruszyli sprzed pomnika w Hrubieszowie - Dębince aby dobiec do miejskiego cmentarza wojskowego. Później były mogiły w Husynnem, miejsca pamięci w Moroczynie i Szpikołosach. Trasa zakończyła się przy zbiorowym grobie poległych w wojnie bolszewickiej 1920 roku Moniatyczach.

W każdym miejscu zapalono znicze. Będąc w Dziekanowie uczczono także pamięć Stanisława Staszica, który w ramach stworzonego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego obdarował chłopów ziemią i stworzył niezbędne warunki aby żyło się im lepiej. Tutaj także zapłonął znicz przy pamiątkowej płycie Mieczysława Futy - przedwojennego dyrektora szkoły - wiezionego w kilku obozach koncentracyjnych.

Bieg Pamięci odbył się 2 listopada 2017, zorganizował go Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach a uczestniczyli w nim uczniowie szkół z Moniatycz i Kozodaw.

Copyright © 2018 GOK Hrubieszów z/s w Wołajowicach.